Одбери категорија:

Мотивацискиот говорник и автор на бестселери, Кенан Црнкиќ за Точка: „Ме воодушевија луѓето во Македонија, полни се со онаа вистинската - позитивна енергија“

Кенан Црнкиќ, доктор по економски науки, професор на повеќе високорангирани странски универзитети, светски познат мотивациски говорник и автор на регионални бестселери со мотивациска содржина.

Прочитај повеќе

Ексклузивно за Точка интервју со Мира Гаќина: Колекцијата на МСУ-Скопје ќе гостува во Музеум Квартиер во Виена

Ексклузивно за Точка, Гаќина ни откри дека следната година, во престижниот простор Кунстхале (кој е дел од Музеум Квартиер) во срцето на Виена на 1.000 метри квадратни ќе биде претставена селекција на дела од вредната уметничка колекција на МСУ.

Прочитај повеќе

X Squared: Пријатно освежување на македонската танцова сцена

Македонската танцова сцена одамна немала пријатно освежување како X Squared – проект на двајца млади танцови ентузијасти кои со својот талент, но и упорност, се обидуваат да внесат свежа енергија во домашната култура. Двајцата основачи на овој танцов колектив, Јована и Бобан, решија дека доволно време чекаа некој „да ги придвижи работите“ и конечно ги земаа во свои раце.

Прочитај повеќе

Цеце Николова пред објективот на „Fashionel“: Предодредена сум да бидам поинаква

Во животот, можеби не можеме да ги контролираме работите што ќе ни се случуваат, но можеме начинот на кој што ќе реагираме на нив. Оваа мисла е воедно и една од пораките кои ги испраќа приказната од нашата насловна страна за месец април.

Прочитај повеќе

Игор Божиновски: „Во домашната финска сауна го наоѓам потребниот баланс“

Игор Божиновски е добро познато име во македонската деловна заедница. Електроничар, моделар, изработувач на накит, пилот, нуркач! Но пред се битолчанец и сопственик на брендот „Божиновски часовници и накит“, кој веке 25 години е синоним за успех и квалитет обединувајќи ги луксузот, убавото живеење и луѓето со стил.

Прочитај повеќе

А1 Game Fest 2020: настан кој ги надмина очекувањата на сите

Македонската гејмерска елита и оваа година се сретна на најочекуваниот е-спорт настан во земјава А1 Game Fest што се одржа на 19 и 20 декември и тоа во онлајн издание. Организатор на настанот е А1 Македонија, во соработка со GG.MK.

Прочитај повеќе

Интервју со Блаже Арсов, дипл. физиотерапевт: Физиотерапијата во третманот на пациентите со коронавирус

За пациентите со тешки инфекции, дури и минималните движења може да бидат истоштувачки и да предизвикаат рапиден пад на нивото на кислород. Затоа рехабилитација треба да напредува постепено низ процесот на враќање на мобилноста, од седење на работ од креветот, стоење, марширање и пешачење според толеранцијата на пациентот.

Прочитај повеќе

Ретроспективна изложба на Јован Шумковски во МСУ: Моите дела од разни периоди се допираат и рефлектираат меѓусебно

Ретроспективната изложба на Јован Шумковски, еден од клучните фигури во генерирањето на македонската современа уметничка сцена, насловена како „Вода/Ѕид“ ќе биде отворена од денеска 17 декември во 12 часот, па се до 28 февруари следната година во Музејот на современата уметност – Скопје.

Прочитај повеќе

Борче Стаменов за Точка: „Прати среќа и на друго место. Тоа е целта на Донирај компјутер“

Кавадарчанецот Борче Стаменов е најхуманиот човек за 2020-та година. Имено, тој досега донираше речиси 500 половни комјутери на социјално загрозени лица, и не планира да запре тука. „Донирај компјутер“ е најпопуларната иницијатива во моментов, за која треба да слушне цела Македонија. Прочитајте го целото интервју со Борче, човекот со огромно срце и прекрасна мисија.

Прочитај повеќе

Интервју со Росана Петревска: „За мене секоја жена е убава, но покрај надворешниот изглед дамите треба да ја негуваат и внатрешната убавина“

Росана Петревска во македонската јавност е препознатлива по многу работи - од успех до стил. Таа е успешна жена, портпарол на АМСМ, но исто така соработува и со реномираното дизајнерско име Росица Мршиќ.

Прочитај повеќе

Лиридон Али - графички дизајнер кој преку уметноста влијае на општествените промени

Уметноста и културата отсекогаш се користеле за испраќање на одредени пораки и за креирање одредено влијание. А графичкиот дизајн е една од културните форми која последниве години се почесто се наметнува и преку која младите и креативни умови испраќаат одредени пораки.

Прочитај повеќе

Првата жена пилот на хеликоптер во земјава за Точка: „Летањето е слобода каква што нема кога се чекори по земја“

Ива Матиќ (31) од Скопје е магистер на Факултетот за електротехника и информациски технологии, воедно таа е и првата жена воен пилот и првата жена пилот на хеликоптер во историјата на Македонија, дел од АРМ во периодот 2014-2019. Моментално е кадет на обука за комерцијален пилот на една од најголемите европски авиокомпани. Целото интервју со оваа млада и успешна девојка прочитајте го во продолжение.

Прочитај повеќе

„Отиде во терапевтска заедница и си го смени животот од корен“ - искрено со Ивана Илиев за работата со сексуалните работници и корисниците на дрога

Ивана Илиев е 27-годишна девојка, која уште во раните 20-ти години сериозно ѝ се 'предала' на социјалната работа. Веројатно многу често во животот среќавате социјални работници, но, ретко кој знае што тие всушност работат и колку нивната професија е специфична, тешка и бара огромна посветеност.

Прочитај повеќе

Од ЈСП Скопје за Точка: „Некои патници не носат маска бидејќи немало потреба некој друг да мисли за нивното здравје, им било жешко, Ковид-19 не постои...“

Откако се појави пандемијата на коронавирусот, и во нашата земја драстично се променија работите. Полициски час, карантин, мерки за спречување на ширење на вирусот... Сето тоа многу влијае за нормално функционирање. Впрочем, сега веќе живееме со 'ново нормално'.

Прочитај повеќе

Тринаесетте години во „Нова“ беа отскок за моите студии на колеџот во Бостон

Jулија Кари е дел од заедницата на меѓународното училиште „Нова“ од своите четири години, а денес е матурантка и се подготвува да започне ново поглавје во животот студирајќи биохемија на колеџот во Бостон.

Прочитај повеќе