Одбери категорија:

Интервју за Точка со Лиу Ганг - Скофилд, генерален менаџер на Huawei Consumer Business Group за Бугарија и Северна Македонија

„Мислам дека светот сѐ повеќе и повеќе е воден од „искуството“, а не од спецификациите. Се разбира, компјутерската моќ е основа за помоќно искуство, но не кажува сè. Има многу различни видови на купувачи и тоа го прави бизнисот интересен. Тешко е да се дефинира „просечниот“. Но, јас навистина верувам дека за сите нив искуството со одреден производ, како и искуството со цел екосистем, треба да остане во срцето на развојот на производот и позиционирањето на пазарот“, вели Лиу Ганг - Скофилд, генерален менаџер на Huawei Consumer Business Group за Бугарија и Северна Македонија.

Прочитај повеќе

„Ин маркетинг“: Социјалните мрежи навидум се едноставни, но колку повеќе ги проучувате доаѓате до информации клучни за бизнисот

Николета Синадинова и Ивана Бакрачевска веќе четири години заедно раскажуваат една успешна приказна на пазарот на маркетинг. И двете се основачи и сопственички на маркетинг агенцијата „Ин маркетинг“, која покрај тоа што ги нуди сите маркетинг услуги, особено е специјализирана за развој на бизнисите со користење на социјалните мрежи, кои се се помоќна алатка поради нивната масовна употреба.

Прочитај повеќе

Маријан Салзман ги открива трендовите за 2022 година

Една од најуспешните жени во светот на маркетингот, Маријан Салзман претстави 22 тренда за следната година.

Прочитај повеќе

Интервју со Милкица Ѓеринска, Пивара Скопје – златен партнер на 4-та годишна конференција за е-трговија

Дел од поддржувачите на овогодинешната конференција за е-трговија е и Пивара Скопје како наш златен партнер.

Прочитај повеќе

Игор Лештар: Со стратешки партнер како „Арикома“ го носиме „Сеавус“ на следното ниво на развој

На почетокот на декември една од најуспешните компании во ИКТ-секторот во нашата земја, „Сеавус“, ја купи нaјголемиот ИКТ-холдинг во Чешка, Групацијата Арикома, која е дел од Групацијата ККЦГ на Карел Комарек.

Прочитај повеќе

Емилија Зографска за „A1 Drive-in кино“ во Македонија: Drive-in кината се враќаат на голема врата токму заради пандемијата

Во време на пандемија на коронавирус, љубителите на филмските остварувања стануваат особено носталгични по „големото платно“ и магијата на седмата уметност која најдобро се доживува преку кино атмосферата со сите нејзини каратеристики.

Прочитај повеќе

„CAMMEO“ – Најдоброто такси во регионот започнува со превоз на патници во Скопје

Стефан Николиќ е Извршен Директор на Cammeo Група Македонија, кој доаѓа на оваа позиција од висока менаџерска функција од Банкарскиот Сектор, при што, со амбициозен план и дефинирана стратегија, како и know how и поддршка од Cammeo Групацијата која работи во 5 држави и повеќе од 40 градови, верува во целосен успех на Cammeo на Македонскиот пазар.

Прочитај повеќе

Драгана Нешовска: Модната индустрија беше една од најпогодените, потрошувачите нѝ побараа поинакво шопинг искуство

Во изминатиот период забележавме големи промени во начинот на работа кај многу од локалните бизниси. Како едни од најпогодените од пандемијата, бизнисите од модната индустрија исто така мораа брзо да се адаптираат на новите услови. Тешките одлуки беа неизбежни, и дигиталната трансформација задолжителен чекор кон опстанокот.

Прочитај повеќе

Успешна приказна на Македонец во „Градот на гревот“

Горан Лалов прв на листа на примени бруцоши Правен факултет-Новинарство, денес работи во една од носечките банки во Америка, а не во Македонија како новинар каде се уште новинар може секој да е. Нo, кога ќе ги запознаеше овие познати личности со кои имал можност да размени два-три збора како актерите Стерлинг Браун, Треванте Родс, поп иконата Џенет Џексон, Лејла Али, ќерката на Мохамед Али, олимпиецот Нејтан Чен. Иако не е лесно вели тој но секој ден е во потрага по среќа. А ја наоѓа и во поголеми, но многу почесто во малите нешта. Како и да е Лалов е една успешна приказна на Македонец кој имал храброст да ризикува и да му се насмее среќата надвор од родната земја.

Прочитај повеќе

Ексклузивно интервју со една од најуспешните жени во земјава: „Доблест е некогаш да кажеш дека не знаеш, дека не можеш, да кажеш дека си уморен...“

Нина Шерифовска - жена на која сите треба да бидеме горди. Тимот на Точка поразговара со Шерифовска во една од многуте простории на Парк Резиденс, каде позборувавме за нејзиниот пат до успехот, за сите падови и издигнувања, семејството и сето она што го поседува секоја успешна жена.

Прочитај повеќе

Зоран Илиев-Роџер: Откако ни се случи пеколот сега ни е убаво и нема назад

Зоран Илиев вам попознат како Роџер кој важи за една од скопските урбани легенди, три години со неговата прекрасна сопруга Ана, синовите и ќерката живее и работи во Мелбурн. Од неодамна и еден од неговите синови, Давид замина таму. Кои се причините за првпат објаснува јавно и отворено за Точка.

Прочитај повеќе

Душко Чифлиганец: Во Дубаи постои една политичка партија – бизнисот

Дубаи те поттикнува да размислуваш „на големо“- вели Душко Чифлиганец. Тој студирал таму Економија и бизнис. Покрај тоа што е насочен кон градежништвото како семеен бизнис, мошне посветено работи и на бизнисот во Дубаи.

Прочитај повеќе

Љубица Пендароска е една од 50-те најуспешни жени за сајбер-безбедност во Европа

„Mе заинтригираа неколку случаи на Европскиот суд во кои се работеше за дистинкција помеѓу она што е јавен интерес и интересно за јавноста, во контекст на објавување податоци за функционери или познати личности. И зачекорив во тоа поле, кое, тогаш го бележеше својот зародиш кај нас“-раскажува една од 50-те најуспешни жени во сајбер безбедноста за 2019-та Љубица Пендароска за Точка.

Прочитај повеќе

Роберт Тодоровски: Кликни Јади кампања со намалена цена за достава и нова опција “подигни сам”

Градењето на успешен бизнис подразбира иновативност, напорна работа и добар тим. „Кликни Јади“ е сервис кој се претстави на нашиот пазар како пионер, а потоа со брзина на светлината почна успешно да се препознава меѓу потрошувачите како бренд. Во ова брзо време, време на дигитализација, успешниот бизнис го прави одличниот тим зад себе, упорната работа, посветеност, и секако брзината на достава.

Прочитај повеќе

Интервју со Анита Никова Бундовски – МАСИТ и Филип Петровски - Data Masters

Анита Никова Бундовски, Извршен директор на МАСИТ, дел од ИКТ индустријата во Северна Македонија и регионот скоро 15 години, главен организатор на конференцијата на МАСИТ, Data as an asset (www.seeita.org).

Прочитај повеќе