Одбери категорија:

Променет имиџ, друга професија и ново хоби: Каде е и што прави Ивце Пивце по повлекувањето од ТВ екраните?

Ивица Маринковиќ, или за пошироката јавност познат како Ивце Пивце, водителот кој долги години е познат по своите единствени детски емисии, веќе две години не е на ТВ екраните.

Прочитај повеќе

Нашите шест кандидати за Евросонг 2022, за Точка: „Музичето ептен си вози“, „Реакциите се НЕРЕАЛНИ“, „Луѓето конечно дознаа дека сум од Македонија“

МРТВ минатата недела ги објави шесте кандидати што се во трка за македонски претставник на Евросонг 2022, во Торино, Италија.

Прочитај повеќе

Интервју со Симеон Мони Дамевски, директор на ИФФК Браќа Манаки

„Битола има прекрасни локации за кои би било штета да не станат дел од фестивалската приказна што сакаме да ја споделиме со светот. Затоа, догодина сакаме тоа малку повеќе да го потенцираме“, изјави Симеон Мони Дамевски, директорот на ИФФК Браќа Манаки. Во продолжение прочитајте го целото интервју.

Прочитај повеќе

Филип Пешевски за Точка: „На финалната вечер на Макфест се претставија ѕверови од пејачи“

„Невино“ е макфестовската композиција на младиот Филип Пешевски, кој настапи на финалната вечер на најстариот музички фестивал на забавни мелодии.

Прочитај повеќе

Александра Јанева за Точка: „Навистина ме повреди разделбата во моментот кога ја пишував оваа песна“

После две победи на Макфест, Александра Јанева повторно се појави на фестивалот и преку стихови раскажа една многу лична, емотивна страна од нејзиниот живот.

Прочитај повеќе

Лара Иванова за Точка: „За да ја пренесам емоцијата, во главата размислувам како да сум ја доживеала приказната за која пеам“

Има 17 години, а речиси и да нема човек во земјава што барем еднаш не го слушнал нејзиниот милозвучен глас.

Прочитај повеќе

Роберт Билбилов за Точка: „Сцената е невидена дрога којашто секогаш те тера да ѝ се вратиш“

Во 2018-та година како изведувач на „Макфест“ се појави со „Чудни места“, песна која стана апсолутен хит, а на овогодишниот фестивал нѝ ја подари „Луда си на мирен начин“.

Прочитај повеќе

Наталија Данаилова за Точка: „Весна ми ја знае животната историја и ја преточи во стихови, па малку како да се расплакав на сцена“

Наталија Данаилова беше една од изведувачите кои оставија голема трага на овогодишниот „Макфест“.

Прочитај повеќе

EyeCue за Точка: „Барем 500 евра да освоевме награда на Макфест, патни трошоци да покриевме“

„Да сме заедно пак“ е насловот на нумерата со која EyeCue се претставија на овогодишниот Макфест.

Прочитај повеќе


Видео интервју со Мартинијан Кириловски, второпласираниот на Макфест: „Се чувствувам исто како прво место да сум освоил“

Кумановецот Мартинијан Кириловски го освои второто место на овогодишниот „Макфест“ со композицијата „Вистина“, откако во 2019-та година победи со „100 пати на ден“.

Прочитај повеќе

Видео интервју со победникот на Макфест! Александар Тодороски за Точка: „Искрено, уште не ми се верува дека јас победив!“

Вчеравечер се одржа финалето на 36-то издание на најстариот музички фестивал на забавни мелодии - „Макфест“, во Штип.

Прочитај повеќе

Калина Велковска за Точка: „Вечерва на финалето на Макфест одиме дрско докрај“

„4“ - музичка нумера која без двоумење треба да стане дел од вашата омилена плеј листа.

Прочитај повеќе

„2Be“ за Точка: „Сакавме да влеземе во финале на Макфест и да бидеме во бекстејџ со некои од нашите идоли“

Момците од „2Be“ вчеравечер беа дебитанти на 36-то издание на Макфест 2021. За жал, не се пласираа во финалето, но се многу задоволни од својот настап.

Прочитај повеќе

Миро Кацаров за Точка: „Мислам дека ова е прво издание на Макфест во кое некој водител доби толку многу аплауз“

На 36-то издание на Макфест, фестивалот на забавни мелодии, за првпат водители се Миро Кацаров и Ведрана Ѓорѓевиќ - кои ги гледаме како водители на „Golden Carpet“.

Прочитај повеќе