Одбери категорија:

[ИНТЕРВЈУ] Шест ѕвезди, шест маратони: Инспиративната приказна за првата Македонка која ги освои најпрестижните светски маратони

Маја Ѓорѓевска е инспиративна жена маратонец која ентузијастички е посветена на трчањето веќе 15 години. Има истрчано преку стотина трки и многу маратони, а во последните 18 месеци себеси си ја поставила целта да ги комплетира најпрестижните маратонски трки, најголемите 6 во светот, односно „Abbott World Marathon Majors“ и со тоа да стане првата Македонка која некогаш го направила тоа. Со финиширањето на Лондон Маратонот, таа успеа во тоа.

Прочитај повеќе

Дијана Бадаровска, Бренд Менаџер во Пирин Експорт: Нудиме функционални и модерни решенија на сауни и хидромасажни кади

„Како фирма гледаме секогаш да ги пратиме најновите светски трендови и да носиме што е можно повеќе новитети на нашиот пазарот. Бараме едноставни, модерни решенија кои се квалитетни и фунционални“, вели Дијана Бадаровска, Бренд Менаџер во Пирин Експорт. Во продолжение прочитајте го целото интервју:

Прочитај повеќе

Отворени забавни фудбалски школи и НЛБ Банка: Во нашиот проект сите деца се шампиони!

Важноста на редовната физичка активност е постојано актуелна тема, особено кога се работи за децата, за кои е значајно да стекнат здрави животни навики во формативните години.

Прочитај повеќе

13 години постоење на маркетинг агенцијата „My Marketing“ - Разговор со директорот Милан Глишиќ

Одбележувањето на тринаесетгодишнина од постоењето на една компанија е големо достигнување само по себе, разговаравме со Милан Глишиќ, директор на маркетинг агенцијата My Marketing Скопје, за она што значи одбележување на повеќе од една деценија во оваа индустрија, причината за создавање на маркетинг агенција и претприемaчкиот дуx.

Прочитај повеќе

Интервју со Радмила Димова: Големите брендови имаат голема улога во општеството - Да направиме место за разбирање, емпатија и дигитален оптимизам

Живееме во дигитално време, поврзани повеќе од кога било досега. Бизнисите и општествата се поврзани, живееме во паметни домови и градови, комуницираме, се забавуваме, споделуваме и работиме дигитално. Имаме технолошки алатки коишто ни даваат нови перспективи и можности. Но дали сме вистински поврзани? Многу истражувања покажуваат дека сè повеќе се затвораме и се изолираме и сè посклони сме кон конфликти и нетолеранција.

Прочитај повеќе

Холандскиот уметник Јонас Стал со изложба во МСУ: Пропагандата не е само испраќање и манипулирање со пораки, туку конструирање нови реалности

На 1-ви март, во 20 часот, во Музејот на современата уметност - Скопје ќе биде отворена самостојна изложба на светски познатиот уметник Јонас Стал – „Станица Пропаганда“. Холандскиот уметник, кој ќе биде специјален гостин на музејот е препознатлив по истражување на односот помеѓу уметноста, пропагандата и демократијата, а неодамна ја доби и престижната награда за визуелни уметности „Prix de Rome“. Кураторка на изложбата е Ивана Васева.

Прочитај повеќе

Александра Јанева искрено за „Точка“: „Најголемата невистина која сум ја слушнала за себе низ град, пред да бидам во врска, е дека сум мажена и имам деца“

Александра Јанева е една од поактуелните пејачки на македонската сцена во последниов период, а токму таа е сопственичка на едни од најубавите балади за кои со сигурност можеме да кажеме дека се за сечие уво.

Прочитај повеќе

Интервју со Марјан Јовчевски од КТМ „Енерџи Солушн“: Со зелената енергија нема да има потреба од користење на термоелектраните кои се преголеми загадувачи

Македонија од енергетски зависна држава од електрична енергија, за само три години, се појави како лидер во производство на зелена енергија, претежно добиена од сонце која е најеколошката енергија во моментов.

Прочитај повеќе

Точка интервју со еден од најуспешните млади ди-џеи во Македонија: „Сакам да бидам легенда, не сум се родил за да бидам Resident Dј“

Денеска ви носиме празнично интервју со Борјан Илковски. Не сме сигурни колку ова име и презиме нешто би ви значело, но ако ви кажеме ди-џеј Боно, нештата веројатно стануваат појасни.

Прочитај повеќе

Филмот е најдобар амбасадор на една земја - потребна е стратегија за иднината на младите режисери

Интервју со проф. Антонио Митриќески, реномиран македонски режисер познат по многу филмски остварувања, меѓу кои „Деца на сонцето“, „Преку езерото“, „Како лош сон“, документарецот „Љубовта на Кочо Топенчаров“ и многу други.

Прочитај повеќе

Има 11 години, живее во Кичево и свири на пијано како професионалец: „Ми пиша Симон Трпчевски. Треперев додека го читав мејлот…“

11-годишниот Лука Лазарески од Кичево е идниот Симон Трпчески. Неговата дисциплина, посветеност и огромна љубов кон музиката, го носат до солистички концерт во Домот на култура во Кичево. На 22.12.2023 од 19ч., Лука и неговите пријатели ве канат на неверојатна претпразнична музичка магија.

Прочитај повеќе

Разговор со Гордана Софија и Ханес Јекл од Мен енд Маунтен: За три години собравме 650 тони отпад и посадивме 90.000 дрвја низ земјава

„Мен енд Маунтен“ се идејни творци на „ЗЕЛЕНА СОНЧЕВА“, десетгодишен проект за обнова на животната средина. Проектот се состои од два дела: годишната пролетна акција за чистење и селектирање отпад „ГЕНЕРАЛКА ВИКЕНД“ и акцијата за пошумување на државно земјиште „СОНЧЕВА ГОРА“, што се одвива наесен и ја утврдува Министерството за земјоделство во рамките на годишната програма за пошумување.

Прочитај повеќе

[ТОЧКА ИНТЕРВЈУ] „Paint&Wine“ уметничка работилница: Креативен спој на дружење, сликање и дегустација на вино

Во потрага по несекојдневна и невообичаена дружба со пријателите, организаторитe ја носат уметничката работилница „Paint&Wine“ во Скопје. Место на кое може да ја разбудите вашата креативност, низ дружба со пријателите и дегустација на локални вина, до вашето уметничко дело.

Прочитај повеќе

Сандра Атанасов, Македонка во Словенија: Приказна за еден остварен сон

Од секогаш сум сакала нешто повеќе, а тоа ми го понуди Словенија. Не само во образованието, туку и во сегашната работа и животот тука, во Копер, во еден систем кој нуди можности за добар живот, сигурност и напредок.

Прочитај повеќе

Насмевка место поздрав: Како Скопје го заменивме со Љубљана - Успешната приказна на семејството Паневски

Кога пред неколку години биле на гости кај пријатели во Словенија, брачниот пар Паневски од Скопје, си рекле: Ако некогаш треба да ја напуштиме Македонија и ако треба да живееме далеку од пошироката фамилија, тоа би било тука, во Словенија.

Прочитај повеќе