Германскиот „Вог“ на насловната страница стави 102 годишна преживеана од Холокаустот

Точка

24/06/2024

20:30

9.501

Големина на фонт

а а а

102 годишната преживеана од Холокаустот чие семејство беше убиено во Аушвиц е ѕвезда од насловната страница на јулско-августското издание на „Вог“ Германија.

Маргот Фридлендер е родена во Берлин во 1921 година. Според кратка биографија на веб-страницата на Берлинскиот Еврејски музеј, Фридлендер го поминала раниот дел од војната со нејзината мајка и помладиот брат Ралф откако нејзините родители се разделиле. Тие имале план да избегаат од земјата, но во 1943 година нејзиниот брат бил уапсен од Гестапо.

Нивната мајка се соочила со Гестапо, што довело до тоа да биде депортирана во Аушвиц со нејзиниот син, каде што и двајцата биле убиени.

Но, пред да замине зад себе оставила порака за својата ќерка која гласела: „Обиди се да си го направиш животот“.


Фридлендер, тогаш имала само 21 година, била во бегство, но на крајот била испратена во логорот Терезиенштат во тогашнацистичката окупирана Чехословачка во 1944 година, според музејот.

Во своето интервју за „Вог“ Германија, Фридлендер рече: „Благодарна сум. Благодарна сум затоа што успеав. За тоа што можам да ја исполнам желбата на мајка ми. Дека го направив мојот живот“.


„Вог“ Германија соопшти дека се сретнале со Фридлендер четири пати оваа година и дека сликите на насловната страница се снимени во април во Ботаничката градина во Берлин.

Керстин Венг, шеф на уредувачката содржина во списанието, рече дека темата на изданието е љубовта, со нивните „омилени парчиња, омилени луѓе“. На предната страна на колекционерското издание се наоѓа зборот „love“ напишан од Friedländer, како и нејзиниот потпис.

Интервјуто вклучува бројни слики од Фридландер, опфаќа низа теми, од растењето во нацистичка Германија до нејзината посветеност како преживеана од Холокаустот денес.

Венг рече: „Најпозитивната личност што ја познавам е на насловната страница на ова издание: Маргот Фридлендер. За многумина таа е позната како преживеана од Холокаустот. Но, таа не само што ги преживеа нацистите, таа ги надмина и предавството и загубата. Таа би ги имала сите причини да биде огорчена, но останува слободоумна и одбива да заземе страна. Таа се залага против заборавот и за хуманоста и заедништвото.

„На 102 години, таа се обидува да се ангажира со помладата генерација и докажува дека дијалогот сè уште е можен.

„Продолжи ја мојата приказна понатаму“


Фридлендер го запознала нејзиниот иден сопруг, Адолф, додека била во нацистичкиот концентрационен логор и се омажила за него набргу по ослободувањето.

Парот емигрирал во САД во 1946 година и живеел во Њујорк повеќе од шест децении. Но, во 2010 година, по смртта на нејзиниот сопруг на 88-годишна возраст, Фридлендер се вратила во Берлин.

Оттогаш, таа води кампања како едукатор за холокаустот. Нејзините неуморни напори и донесоа бројни награди, вклучувајќи го и Федералниот крст за заслуги од прва класа.

Фридлендер изјави за „Вог“ Германија дека е „згрозена“ од растот на десничарскиот популизам и порастот на антисемитските напади.

Во однос на прашањето околу поларизација на општеството, таа рече: „Не гледајте кон она што не разделува. Гледајте кон она што не зближува. Бидете Луѓе. Бидете разумни.”

Благодарна за можноста да биде пренесена нејзината порака, таа рече: „Ќе ја продолжите мојата приказна понатаму. Ова никогаш повеќе не смее да се повтори“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг