Интересни легенди за градот на црногорското крајбрежје кои ќе ве воодушеват – која е приказната за популарната балерина?

Точка

27/09/2023

14:15

16.410

Големина на фонт

а а а

Иако првенствено е препознаена како најпосетена летна дестинација на црногорското крајбрежје, Будва всушност е градот којшто има исклучително богата историја, за чие настанување се поврзуваат интересни легенди.

Основач на древниот град Теба е Кадмо кој бил си на Агенор, феникискиот крал и кралицата Телефас. Поради тоа што неговата сестра Европа ја однел врвниот бог во грчкиот пантеон – Зевс, тогаш брат ѝ тргнува во потрага по неа.

Во текот на своите патешествија, Кадмо имал можност да посети многу места. На едно од нив го основал древниот град Теба на чие чело подоцна бил долго време.

Но, каква врска има Кадмо со Будва?


Ќерката на богот на војната Арес и старогрчката божица на љубовта Афродита, по име Хармонија, боговите ја омажиле за Кадмо, па таа според грчките митови му родила син – Иларија.

Поради тоа што Енхелејците го избрале баш Кадмо за водач, благодарение на што успеале да ја освојат земјата од Илирите, Кадмо и Хармонија биле прогонети од Теба. Како што наведува „budva.com“, нив ги довеле во земјата на Енхелејците.

И токму тука и го основал Будва. Се претпоставува дека името на градот потекнува од античкиот термин „bous“, во превод вол.


Легендата за балерината

Друга интересна легенда се поврзува за овој примерок од градот, а се однесува на скулптурата чиј автор е Градимир Алексиќ, вајар од Белград и која се наоѓа на карпа во непосредна близина на плажата Могрен.

Во таа приказна се спомнува девојка од Будва и морнар во кој таа била заљубена, како и тој во неа. Меѓутоа, ситуацијата била таква што немале доволно средства за почеток на заеднички живот, па затоа тој заминал на брод за да заработи пари, наведува „историски забавник“.


Девојката му останала верна, а според легендата секој ден на истото место стоела и го чекала својот сакан. Но, нејзиниот сакан не се вратил...

Легендата вели дека еден ден девојката била пронајдена мртва баш на местото на кое била статуата на балерината.
Спонзорирани линкови

Маркетинг