Во ова племе жените се убави како божици: Никогаш не се капат, а кожата им мириса прекрасно и мека им е како свила

Точка

20/06/2024

22:23

23.447

Големина на фонт

а а а

Племето во кое живеат најубавите луѓе на светот има посебни обичаи и ритуали кои ги прават посебни.

Со години, древното племе на полуномадски сточари познато како Химба ги привлекувало фотографите во пустиот северозапад на Намибија. Како резултат на тоа, впечатливата слика на Химба - ако не и нивното име - стана позната многу подалеку од оддалечениот, непростлив регион Кунене, каде што живеат и чуваат говеда.


Жените од племето Химба се грижат за својата убавина на многу необичен начин. Тие собираат состојки за нивните ритуали директно од природата. Најпознатиот дневен крем на тие интересни жени е отизе, црвена паста создадена со мешање на животинска маст и пигмент окер.


Тие ја премачкуваат кожата и косата со оваа мешавина за да се заштитат од суровата пустинска клима и да ја подобрат нивната убавина. Кремот ги штити и од инсекти, а понекогаш во пастата додаваат и миризлива смола за да ги привлечат мажите со „шармантниот мирис на природата“. Пред сè, оваа козметичка практика ја симболизира богатата црвена боја на земјата и крвта - главната суштина на животот на оваа заедница, што е и идеалот за убавина во нивното општество.

Невообичаен закон им забранува на жените да се капат

Иако живеат во хармонија, постојат длабоки разлики меѓу мажите и жените. Низ историјата, најголемиот проблем на најфотографираното племе Химба во Намибија била сушата, која влијаела на нивниот секојдневен живот. Водата била исклучително вредна, па тие воспоставиле закон според кој само мажите можат да користат вода за хигиенски цели. За да ја одржуваат хигиената, жените секојдневно се „бањаат во чад“.

Јагленот што тлее се става во помал сад со билки и се чека густиот чад да излезе низ ѕидовите на садот. Кога чадот се крева, жените се наведнуваат над садот и чекаат капките пот да почнат да се слеваат по нивните тела. Често се завиткуваат во дебело ќебе и чекаат добро да се потат. Мисионерите кои се дружеле со овие посебни дами велат дека нивната кожа мириса навистина добро.

Најубавото африканско племе

Имено, овој народ се смета за најубавото африканско племе. Традиционално, и мажите и жените одат топлес, носат здолништа направени од животинска кожа во различни бои, а возрасните жени носат едноставни кожни наметки и кожни чорапи за да ги заштитат нозете од каснување од отровни животни.


Иако постојано се загрозени од развојот, вклучително и предложените хидроцентрали, многу членови на Химба водат традиционален начин на живот кој остана непроменет со генерации, преживувајќи војни и суши.

Химба е отворена за странци кои доаѓаат да бидат сведоци на нивниот начин на живот, но за возврат бараат придонес од посетителите - во овој случај, пченка, кафе, чај, масло за јадење и донација од 25 долари.
Спонзорирани линкови

Маркетинг