Урсула фон дер Лајен останува на чело на Европската комисија

Точка

25/06/2024

19:35

906

Големина на фонт

а а а

Лидерите на земјите-членки на Европската унија успеаја да се договорат за назначувањето на Урсула фон дер Лајен за претседател на Европската комисија.

И покрај фактот што првично против беа лидерите на земјите од ЕУ како Унгарија (Виктор Орбан) и Италија (Ѓорѓија Мелони), тие успеаја да се договорат и да и дадат можност на Фон дер Лајен за втор мандат на оваа позиција.

Да потсетиме, на неформалниот состанок одржан претходната недела во Брисел, лидерите на земјите-членки на ЕУ не се согласија.


Потоа беа договорени и други назначувања, како Антонија Косте како замена за Шарл Мишел за претседател на Европскиот совет, Роберте Меколе за нов мандат како претседател на Европскиот парламент и Каје Калас како замена за Жозеп Борел како висок претставник на ЕУ. за безбедност и надворешна политика.

Се треба да биде официјализирано на формалниот состанок на лидерите на ЕУ што ќе се одржи во Брисел на 27 јуни, а потоа гласовите ќе бидат изгласани од Европскиот парламент, каде се очекува фондот Лајен да ја има потребната поддршка.
Спонзорирани линкови

Маркетинг