Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Макфакс

27/09/2023

13:49

3.689

Големина на фонт

а а а

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со она што се случувало на Клиниката за онкологија, стигнува нова афера, во која ќерка дава тендер на татка си, и тоа ни помалку ни повеќе, туку 3 милиони евра, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при денешната посета на општина Илинден одговарајќи на новинарско прашање за најновата афера поврзано со Клиниката за хематологија, чија директорка Пановска доделила тендер на веледрогеријата на својот татко.

Мицкоски истакна дека оваа спрега трае со години, можеби децении, и затоа здравството е доведено до ова дереџе, но посочи дека идната влада на ВМРО-ДПМНЕ сериозно ќе ги испита сите сомнежи за криминал и секој што сторил криминал ќе одговара.

„Повторно ќе кажам, од оваа Влада не очекувам ништо, следната влада на ВМРО-ДПМНЕ има сериозна намера да се занимава со криминалот од која било форма, дали е ваков семеен, дали е оној што планираат да го амнестираат преку оној нов закон за амнестија или политички криминал, што го генерираат овие во Владата“, рече Мицкоски.Спонзорирани линкови

Маркетинг