Точка ТВ: Запознајте го најстариот, а воедно и најмладиот град во Турција кој им е помалку познат на туристите

Точка

08/07/2021

15:17

3.037

Големина на фонт

а а а

Овој неистражен бисер е еден од првонаселените, па таму може да видите многу интересни работи кои ги интригираат луѓето.

Стариот град кој „врие“ од млада популација се нарекува Ескишехир и е помалку познат во светската популација, но исклучителен индустриски центар во Турција.

Тоа што овој град го прави посебен е спојот на бројните необични работи. Eдна од нив е тоа што тој е најстариот град во Турција што го докажува и неговото име кое во превод значи „стар град“, а од друга страна тој е и најмладиот град поради двата Универзитети и младите луѓе кои таму ги има во голем број.

Погледнете го видеото: 

Европски дух

Низ ова шармантнo гратче поминува реката Порсук над која се издигнуваат многубројни мостови украсени со златни структури и разнобојни цветови, па придонесуваат во убавината на градот.


Во јужниот дел од градот се наоѓа Одунпазари - историски кварт во кој се наоѓаат стари куќи во кои може да си купите сувенири.

Таму се наоѓа и етно-галеријата Емреа Мангалтепеа која рачно изработува лулиња.

Во Одунпазари се наоѓа и музејот за стакло, како и работилници кои изработуваат стаклени предмети и накит.

Парк од бајките


Тоа што остава голем впечаток, а на социјалните мрежи е вистински магнет за следбеници и допаѓања е и бајковитата глетка која ја дава Сазова паркот.

Паркот е богат со зеленило, преубави цветови, а поседува и езеро, па е вистинско уживање за луѓето кои шетаат токму таму.

Прекрасниот замок како од цртаните на „Дизни“ исто така се наоѓа во овој дел од градот, а тоа што го прави интересно е фактот што секоја од неговите девет куполи претставува одредена знаменитост.Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk