Истражувањата покажаа: Долгото седење го зголемува ризикот од овие четири видови на рак

Точка

25/06/2024

18:51

5.498

Големина на фонт

а а а

Истражувањата покажуваат дека долгото седење во текот на денот ги зголемува шансите за развој на одредени видови на рак.

Ова се однесува на овие видови на рак:

- Рак на дебелото црево

- Рак на матка

- Рак на белите дробови

- Рак на простата


Со оглед на трендовите на седечки начин на живот, шансите за добивање на некои видови рак се зголемени. Возрасните во САД поминуваат во просек по 9,5 часа дневно на своето биро. На глобално ниво, просекот е 4,7 часа дневно.

Значи, да ја разгледаме подетално врската помеѓу седентарен начин на живот и појавата на рак.

Седењето и ризикот од рак

Имено, односот помеѓу седењето и болеста не е толку директен. Но, постои врска помеѓу неактивноста и ракот, како што јасно покажува студија по студија. Вишокот килограми е главната нишка што ги поврзува. Се проценува дека дебелината е одговорна за 4% до 8% од сите дијагнози на рак, пишува Клиниката во Кливленд.

„Седењето е во корелација со дебелината, а дебелината е фактор на ризик за одредени видови на рак“, објаснува д-р Дејл Шепард.

„Вистинскиот заклучок од сето ова е колку е важно да бидете активни и да ја контролирате вашата тежина“.


И додека фокусот овде е на ризикот од рак, треба да се забележи дека навиките за седење исто така ги зголемуваат шансите за развој на срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и други здравствени проблеми кои го скратуваат животот.

Почнете да се движите

Сега, ајде да се справиме со реалноста на модерното време - поминување добар дел од денот на столица. Тоа е нуспроизвод на современиот свет каде што многу работни места вклучуваат биро и компјутер.

Онкологот Дејл Шепард предлага да се преиспита како го поминувате денот во канцеларија. Обидете се да станете од вашето место и да се движите наоколу најмалку пет минути на секој час. Едноставните начини за постигнување на оваа цел вклучуваат:

– Стоење и движење додека зборувате на телефон;

– Пробајте го и за време на виртуелни состаноци - особено ако се работи за настан без видеопренос;

– Станувајте по чаша вода секој час;

– Одете до колегите и лично разговарајте наместо да пишувате пораки или да се јавите;

– Користете стоечко биро;

– Вклучете кратка прошетка во паузата за ручек наместо едноставно да јадете на биро;


– Прифатете го истиот начин на размислување дома, повремено скокнете од каучот или фотелјата додека гледате телевизија за да не седите долго.

„Најдете едноставни работи што можете да ги правите за да се движите повеќе“, поттикнува д-р Шепард.

Дали вежбањето може да го отстрани ризикот од долгото седење?

Пред да одговориме, ајде да разбереме една работа: вежбањето е добро за вас. Се препорачува возрасните да вежбаат најмалку 150 минути неделно.

Но, дури и ако вежбате тие 150 минути или повеќе, тоа не ги брише сите негативни ефекти од поминувањето осум часа седење претходно во текот на денот.

„Периодите на неактивност сепак ќе ве изложат на ризик од рак“, предупредува д-р Шепард. „Она што го правите цел ден влијае на вашето здравје. Вежбањето е добро, но не само што го поништува она што се случувало претходно“.

Затоа, вклучете го движењето во вашиот ден. Сметајте го како дел од вашиот план за вежбање.


Дали седењето помалку ќе ви гарантира дека нема да добиете рак? Воопшто не. Многу форми на рак произлегуваат од наследни генетски мутации над кои немате контрола. Причината може да бидат еколошките фактори. Истото важи и за вашата исхрана или лековите што ги земате.

Но, движењето ги подобрува вашите шанси.

„Затоа секогаш им кажуваме на луѓето колку е важно да останат активни“, вели д-р Шепард.
Спонзорирани линкови

Маркетинг