Украинците по секоја цена сакаат да ја уништат оваа руска база на Крим која се користи за советскиот вселенски комуникациски систем

Точка

25/06/2024

19:36

2.555

Големина на фонт

а а а

Благодарение на високите планини, ведрото време, минималните радио пречки и јужната локација, полуостровот Крим се сметал за идеална локација за советскиот вселенски комуникациски систем.

Токму затоа во 1959 година започна изградбата на советскиот вселенски комплекс во Евпаторија, на околу 160 километри од сегашната линија на фронтот во јужна Украина. Тогаш беше изградена огромна вселенска радио-инсталација од десет огромни радио антени насочени нагоре и придружни капацитети за моќ и контрола, пренесува Forbes.

Како дел од огромната советска вселенска комуникациска мрежа, локацијата Евпаторија била позната како НИП-16. Истата беше дизајнирана да комуницира со сонди кои летаа до Марс и Месечината во 1960-тите и 1970-тите, но благодарение на неодамнешните надградби, може да комуницира и со современите шпионски сателити Lotus-S и сателити за навигација GLONASS. Последново е одговорот на Русија на американските GPS сателити.

Затоа руската влада ја презеде контролата врз НИП-16 и нејзините стотици вработени кога нејзините сили го окупираа Крим во 2014 година.

Во неделата, украинската војска истрела најмалку четири прецизни проектили ATACMS врз НИП-16. Пожарите беснееја на местото во текот на ноќта, а сателитски снимки од понеделникот покажаа траги од експлозија на теренот во базата.

Научниците сигурно би биле преплашени од какво било оштетување на НИП-16 поради тешко заменливите инструменти. Илјадници советски поморски регрути го изградија вселенскиот комплекс во време кога владите фрлаа огромни ресурси за истражување на вселената.

Форбс наведува дека НИП-16 е исто така легитимна воена цел. Нејзините оригинални осум радио предаватели и два радиоприемници може привремено да не работат, но другите предаватели и приемници можат да испраќаат и примаат сигнали од сателитите за надзор, комуникации и навигација, вклучувајќи ги вселенското летало Лиана и ГЛОНАСС.

Сателитите ГЛОНАСС помагаат да се води најмоќната воздушна артилерија на Русија: нејзините плови бомби КАБ. Како дел од разузнавачкиот систем Liana, сателитите Lotus-S детектираат електромагнетно зрачење од воени цели како што се бродовите на море и точно ги одредуваат нивните локации. Можно е сателитите Лиана да ги слушале сигналите на украинските експлозивни беспилотни чамци, кои ја уништиле руската морнарица од западното Црно Море.

НИП-16 е тешка цел. Нејзините радио антени, генератори и контролни уреди се распоредени на два големи кампуси. Најистакнатиот хардвер е цврсто изграден. Рускиот историчар Анатолиј Зак вели дека градителите на НИП-16 користеле делови од стари железнички мостови, трупови на деактивирани подморници и ротирачки механизми од деактивиран воен брод.

Форбс наведува дека Украинците ќе треба да извршат уште многу напади за сериозно да ја оштетат базата, а камоли да ја уништат. Уништувањето на овој систем нема да ја елиминира способноста на Русите да комуницираат со своите сателити, туку само ќе ја ограничи. Русите имаат други вселенски бази и ниту една од нив не е толку блиску до фронтот во Украина.
Спонзорирани линкови

Маркетинг