Ручек за 25 денари, седум ноќевања за двајца по цена од 3.600 денари: Во оваа земја е можен одмор од бајките и за најтенкиот паричник

Точка

19/06/2024

13:20

64.523

Големина на фонт

а а а

За сите љубители на авантуристични и необични патувања, одморот во Шри Ланка е идеално решение.

Иако сезоната на одмори веќе е започна, што подразбира веќе платени аранжмани и генерално планирани одмори, но за оние кои се уште размислуваат за идеалната дестинација, можеби ова е вистинското решение.

Станува збор за островска земја во Јужна Азија, која според искуството на туристите ширум светот, е една од најевтините дестинации за поинаков и необичен летен одмор.

Единствената скапа ставка околу патувањето во Шри Ланка е авионската карта која чини околу 500 евра, но доколку патувањето се планира малку порано, таа цена може да биде и пониска.


Најубавиот момент е цената на сместувањето, како и цените на храната и пијалоците.

Кога станува збор за сместување, изборот е широк - од луксузни хотели, до совршено уредени куќички на дрво, и апартмани кои наликуваат на оние кои ги гледаме во Грција.

За 100 евра можете да најдете сместување што може да се види само на филмовите.

Во таа сума е вклучена и цената за цели седум дена.

Исто така, има понуди кои изнесуваат околу 3.600 денари за двајца, што значи дека едно ноќевање во Шри Ланка чини вкупно 0колу 500 денари по лице во некое поскромно сместување, но чисто и средено.


За оние кои претпочитаат необично сместување на дефинитивно поинаква дестинација, не треба да се прескокне ноќевањето во куќичката на дрво.

Собата се состои од два кревети и посебна бања, сместена помеѓу големи гранки, што сигурно ќе обезбеди одмор за паметење.

За ваква атмосфера и искуство, престој од седум дена во средината на август чини нешто повеќе од 7.000 денари со вклучен данок.

Добар совет за сите љубопитни авантуристи, или за оние кои се подготвени да ја напуштат зоната на удобни хотелски соби, е навреме да планираат вакво патување. Авионската карта е нешто поскапа (500-700 евра), но секој потрошен денар вреди.

Впрочем, исто чинат и бројните аранжмани за Турција, Шпанија, Франција или малку полуксузен одмор во Грција.

Што се однесува до храната, има грст локална храна на локалните штандови низ Шри Ланка, широк спектар што ни нуди вистински егзотични специјалитети. Цените за нивните „дијакони“ се движат од 50 центи (малку повеќе од 25 денари) до максимум три (3) евра, додека во рестораните е нешто поскапо.


Доколку сакате да седнете во угостителски објект, кафуле, ресторан, ручекот би чинел најмногу шест (6) евра, додека цената за бифе е од осум до 10 евра.

Познатиот пијалок, кралскиот кокос на сламка, свежо исечен чини цело едно (1) евро.

Цедените сокови што мештаните ги прават на локалните штандови чинат околу 80 центи, додека за истиот пијалок во ресторан потребно е да се издвојат вкупно две (2) евра.
Спонзорирани линкови

Маркетинг