Борусија Дортмунд го победи ПСЖ и се пласираше во своето трето финале во Лигата на шампионите

Точка

07/05/2024

23:09

1.697

Фудбалерите на Борусија Дортмунд по трет пат во својата историја ќе игра во финалето на Лигата на шампионите, па по победата со 1-0 во Дортмунд, германскиот тим победи против ПСЖ во Париз со истите 1-0 во реваншот од полуфиналето.

Единствениот гол во реваншот го постигна Матс Хумелс во 50. минута, а Борусија (Д) во финалето ја чека подобриот од второто полуфинале во кое се среќаваат Реал Мадрид и Баерн, а првиот натпревар во Минхен заврши 2-2.

Борусија по трет пат во својата историја се пласираше во финалето на Лигата на шампионите. Тимот за прв пат играше во финалето во 1997 година, кога го освои и единствениот трофеј. Таа година во финалето го победија Јувентус со 3-1. Вториот пат Борусија (Д) играше финале во 2013 година, а домаќин на финалето како и оваа година беше Вембли. Тогаш Баерн го совлада клубот од Дортмунд со 2-1.

Гостите од Дортмунд одлично го контролираа целото прво полувреме. На самиот старт немаше ништо од очекуваната агресивност на ПСЖ да се обиде што побрзо да го анулира минусот од еден гол од првиот натпревар.

Уште повеќе, во првиот половина час Борусија доминираше во посед на топката и ја умртви играта во која парижаните не создадоа ниту една опасна ситуација пред Кобел, голманот на Борусија. Имаше неколку удари од далечина од домаќините, но Борусија лесно се справи.

На другата страна, во 18. минута Фуелкруг убаво со гради ја спушти топката до Рајерсон, кој шутираше покрај стативата. Првата малку поопасна шанса на ПСЖ се случи во 31. минута, но ударот на Дембеле беше непрецизен. Во 36. минута се случи најголемата шанса на првото полувреме која ја создадоа гостите. Брзоногиот Адиеми избега од одбраната на противникот, дојде на 15 метри од противничкиот гол и паѓајќи, со двајца играчи на грб, добро шутираше, но голманот на ПСЖ, Донарума, уште подобро реагираше.

Второто полувреме започна со одлична шанса за ПСЖ. Топката дојде до втората статива до Заир-Емери, кој од непосредна близина шутираше покрај голот, а многу брзо дојде до шок на другата страна. По корнер, Борусија поведе во 50. минута. Искусниот, 35-годишниот Хумелс остана прилично незаштитен и лесно му донесе водство на својот тим.

Погодокот на Хумелс го шокираше ПСЖ кој малку и луташе низ теренот, а потоа кон голот на гостите од Германија тргна краткотрајниот ураган. Најпрво во 60. минута Рамос шутираше за малку над гредата од 12 метри, додека во 61. минута Мендеш упати жесток удар кон стативата. Пресметувајќи го првиот натпревар, тоа беше четврти пат парижаните да ја погодат стативата на противникот.

Новиот налет на ПСЖ започна на крајот. Во 80. минута Мбапе шутираше во поблискиот агол, но го одбрани Кобел, додека во 82. Маркињос шутираше покрај стативата.