Шварценегер открил кој требало да го глуми познатиот Терминатор: Нема да верувате за кој била наменета улогата

Точка

07/06/2023

19:14

6.321

Големина на фонт

а а а

Арнолд Шварценегер открил дека поранешниот НФЛ играч О Џеј Симпсон за малку ќе ја презел легендарната насловна улога во „The Terminator“, но продуцентите не биле убедени дека гледачите ќе можат да го видат како „машина за убивање“.

Шварценегер го открил ваквиот податок во новата документарна серија „Arnold“, која се занимава со неговиот живот, исклучително успешната актерска кариера и неговиот премин во политиката на почетокот на 2000-те години.

Во документарната серија му се придружил и режисерот на „The Terminator“, Џејмс Камерон, кој се осврнал на тоа како Шварценегер станал толкава икона во доцните 70-ти години.


Камерон се присетил дека Мајк Медавој, соосновач на „Orion Pictures“ кој го дистрибуирал филмот, ја намалил актерската постава на Симпсон како Терминатор и Шварценегер како Кајл Рис.

„Мајк ми рече дека сите улоги за филмот се поделени. ‘Средив сè. О Џеј Симпсон и Арнолд Шварценегер’. Му реков: ‘Па, кој е кој?’. Тие две имиња едноставно ми звучеа многу погрешно“, се присетил Камерон и додал дека, кога го запознал Арнолд веднаш останал шокиран од неговиот изглед.

„Само седев и го гледав. Си помислив: ‘Има пеколно лице’“, изјавил тој. Шварценегер потоа се присетил дека никој во „Orion Pictures“ не бил уверен дека Симпсон би можел да го глуми роботот-убиец.

„Во текот на нашиот разговор стана јасно дека никој не беше фан на идејата О Џеј Симпсон да го глуми Терминатор бидејќи тој не може да се продаде како машина за убивање“, рекол актерот.

10 години откако филмот беше објавен, Симпсон се најде во средиште на „судењето на векот“ кога во 1994 година беше обвинет за убиство на својата поранешна сопруга Никол Браун Симпсон и нејзиниот пријател Роналд Голдман.


Арнолд во документарната серија се присетил и како Џејмс го убедил да ја игра улогата на Терминатор.

„Реков: ‘Види, кој и да е, мора да биде сосема различен од човечко суштество. Начинот на кој вози мотоцикл, како трча, начинот на кој станува. Сè треба да биде баш како машина’. Камерон ми рече: ‘Зошто не го играш Терминатор? Целосно го разбираш тој лик. Ти си машина’“, се присетил Шварценегер, додавајќи дека не сакал да глуми негативци, особено не лик со „само 26 реченици“.


„Започнав да се карам со него околу тоа, а тој мирно ми рече: ‘Размисли’. Размислував 3 дена, а потоа му се јавив и му кажав дека како што го читам текстот, сè повеќе се замислувам како Терминатор. Му кажав ‘да’ и потоа започнавме со подготовките“, рекол актерот.Спонзорирани линкови

Маркетинг