Гори борова и дабова шума во охридско

Макфакс

10/08/2022

09:45

1.597

Големина на фонт

а а а

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула.

Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова и дабова шума и ниска вегетација. Интервенирано е со едно противпожарно возило на ТППЕ – Охрид со тројца пожарникари и три лица на ЈП „Национални шуми“, подружница „Галичица“.

Во меѓувреме, изгаснати се 26 пожари, соопшти ЦУК за состојбата со пожарите во земјава во изминатите 24 часа.

Во изминатото деноноќие (9-10 август 2022) изгаснати се пожарите кај Студеничани, ЃорчеСпонзорирани линкови

Маркетинг