Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Макфакс

10/08/2022

08:45

1.238

Големина на фонт

а а а

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим, кој Москва го анектираше. „Крим е украински и никогаш нема да се откажеме од него“, рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање.

„Црноморскиот регион не може да биде безбеден се додека Крим е окупиран“, рече тој. „Нема да има стабилен и траен мир во многу земји на брегот на Средоземното Море се додека Русија може да го користи нашиот полуостров како своја воена база. Оваа руска војна против Украина и против цела слободна Европа започна со Крим и мора да заврши со Крим – со негово ослободување“, рече Зеленски.

Претходно во вторникот беа пријавени експлозии во руска воена база на полуостровот на Црното Море, а владата во Киев соопшти дека не е одговорна. Њујорк тајмс објави дека украинската војска нападнала клучна руска воздушна база таму со непознато оружје. Крим е под контрола на Москва откако Русија го анектираше полуостровот во 2014 година, пренесе Индекс.хр.Спонзорирани линкови

Маркетинг