(Фото/Видео) Газдата на ФК Тотенхем живее на мегајахта од 152 милиони долари: На неа може да игра и тенис

Точка

21/01/2022

13:40

48.803

Големина на фонт

а а а

За нејзиното градење била задолжена компанијата „Abeking&Rasmussen“.

Поголем дел од фудбалските клубови поседуваат луксузни јахти, но само еден живее на неа.

Станува збор за газдата на фудбалскиот клуб Тотенхем, Џо Луис (84) и неговата „палата на вода“ вредна 152 милиони долари.


Aviva III е „паркирана“ на Бахамите каде повлечениот милијардер поминува многу време. Пловилото може да смести 35 членови од посадата, а поседува и тениски терен, кино, многу салони и соба.


Долга е 98 метри, а за градењето била задолжена германската компанија „Abeking&Rasmussen“, пренесува „Autoevolution“.

Воодушевува со луксуз

Медиумите наведуваат дека гостинските соби се големи колку и просечен апартман, додека пак гардероберот е со димензија како бутик.


Познатиот милијардер ги угостил своите фудбалери на јахтата пред неколку години, а тие биле воодушевени од неверојатниот луксуз и однесувањето на сопственикот на клубот.

Aviva III претставува една од најголемите приватни јахти на светот.


Погледнете ги видеата: Спонзорирани линкови

Маркетинг